Sivas’taki Yeni KYK Yurtları Ne Zaman Açılacak

Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yaklaşık 3 yıl önce ihalesi yapılan ve Sivas’ta yapımına başlanan 3 bin kişilik öğrenci yurt inşaatı, bitmek üzere ikenİhaleye katılan bir firmanın açtığı dava sonucu mahkeme kararı ile durduruldu. Yürütmeyi durdurma kararı nedeniyle bu yıl hizmet vermesi planlanan yurtların açılması en az 1 yıl uzayacak.
 

Cumhuriyet Üniversitesi kampüsü içerisine yapılan 3 bin öğrenci kapasiteli yurt inşaatlarının inşası  mahkeme kararı ile durduruldu. KYK Genel Müdürlüğü tarafından Sivas’ta hayata geçirilen bu önemli projenin ihalesi 3 yıl önce Genel Müdürlük tarafından yapılmıştı. İhalede birinci olan firma, dosya eksiği olması nedeni ile ‘Firmanın ihaleye girme yeterliliği olmadığı’ kararı ile ihaleden men edilmiş ve ikinci gelen diğer firma inşaat imalatına başlamıştı. Birinci firma konuyu mahkemeye taşırken, ihaleyi kazanan firma, yurdu 2017-2018 eğitim yılına yetişmesi için işe başladı.

Yüzde 80’i tamamlanan yurt inşaatlarının yeni eğitim yılında hizmeti girmesinin planları yapılırken, geçen Kasım ayında alınan mahkeme kararı ile inşaatdurdu. Üç yıl süren mahkeme sonucunda, birinci gelen firmanın dosya eksikliğinden elenmesinin haksız olduğu kanaatine varıldı. Başta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz olmak üzere Sivas Valisi Davut Gül, Kredi Yurtlar Kurumu Erdoğan Tunç, mahkeme kararı ile yapımı duran yurt inşaatlarının yeniden yapımına başlanması için konun takipçisi oldu. Gelinen nokta itibariyle Danıştay, yurt yapımı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararını bozdu.

Yaklaşık 8 aydır çivi dahi çakılmayan yurt inşaatlarında şimdi Kredi Yurtlar Kurumu genel Müdürlüğü tarafındanikmal ihalesine çıkılacak. İhalenin yapılmasının ardından yurt inşaatlarında geriye kalan yüzde 20’lik kısım inşa edilecek.

Ancak 3 bin öğrenci kapasitesi ile önümüzdeki yıl öğrencilerin barınma ihtiyacını önemli ölçüde karşılaması planlanan yurtların hizmete girmesinin en az bir yıl gecikmesi, ‘olan Sivas’a oluyor’ yorumlarına neden oldu. İhalede yaşanan veya yaşandığı düşünülen bir aksaklık nedeniyle hem devletin, hem Sivas’ın zarara uğratıldığı, 3 bin öğrencinin mağdur edileceği ve Sivas’ta bu nedenle hem ekonomik hem sosyal  kayıpların yaşanacağı yorumlarına neden oldu.

 

Kaynak : sivasmemleket.com

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Rabia dedi ki:

  Tam olarak ne zaman acilir

 2. Fadime dedi ki:

  Bu sene içinde açılır mi

 3. Zhr dedi ki:

  Ne zaman açılır mağduruz net bilgi verin

 4. Burcu dedi ki:

  Yurt ne zaman acılacak bunun ilgili kesin bir tarih yok mu? Kalacak yerim yok özel yurtlar maddi yönden ödeyemeyecegim tutarda

BİR YORUM YAZ