Sivas'ta Öğrenci ve Çalışanların Tercih Ettiği En İyi Konaklama Rehberi 8. Yılında Hizmetinizde. 2022 Yılında Aktif Aradığınız Yurt,Pansiyon veya Apart Bu Sitede

Öğrenci yurtlarının yönetmeliği değişiyor. Sivas’ta neler olacak ?

Sivas Erkek Öğrenci Yurtları
sivas yurtlar ayrıntılar
Sivas Kız Öğrenci Yurtları

Türkiye’deki bütün öğrenci yurtları yönetmeliği değiştirildi. Sivas’ta bu düzenleme uygulanmaya başlandı.  Yeni düzenlemeye göre yurtlar her yıl yangın, gaz ve elektrik tesisatı güvenliği açısından denetlenecek. Üniversite mezunu olmayan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimlerine katılmayanlar, yurt yöneticisi olamayacak. Peki bu durumda öğrenciler nelere dikkat etmeli ? Öğrenciler dönem içerisinde mağdur olmamak için hangi yurtları tercih etmeli ? Peki yeni yönetmelik bunları isterken acaba KYK içerisinde bu yeni şartlara uygun yurt var mı ? Kısacası konaklama hakkında soru işaretlerini bu dönem bütün öğrenciler yaşayarak gidereceğe benziyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan “Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği”ne göre, yurt denetimleri daha sıkı yapılacak. Öğrenci yurtlarının durumu, Adana Aladağ’da çıkan yangında 10’u öğrenci 12 kişinin hayatını kaybetmesiyle gündeme gelmişti. Yeni yönetmelikle yurt hizmeti veren binalar her öğretim yılı öncesinde yangın güvenliği, gaz ve elektrik tesisatı, ısınma sistemi güvenliği açısından ilgili kurumlarca denetlenecek. Binaların iç ve dış duvarları ile tavan döşemelerinde ahşap ve yanma özelliği yüksek malzeme kullanılamayacak. Halılardan tutunda oda içerisindeki perdenin cinsine kadar uyulması gereken şartlar var. Yönetmelikle kurum yöneticilerine üniversite diploması şartı da getirildi. Ayrıca yurtlarda müdür veya müdür yardımcısı olacak kişiler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen eğitimlere katılıp yönetici sertifikası almak zorunda. Yönetmelik gereğince, yurtlar alkollü içki satışı yapılan yerlere 100 metre uzakta açılabilecek. Yurt bahçelerinde baz istasyonları kurulamayacak. Yurt isimleri Türkçe dışında bir dilde olmayacak. Yükseköğrenim öğrencilerine hizmeti verecek öğrenci yurt ve pansiyonlarında yatakhaneler en az 1 veya 3, en çok 6, öğrenci apartları en az 1 veya 3, en çok 6, öğrenci stüdyo daireleri ise 1 veya 3 öğrenci barınacak şekilde düzenlenecek. Burada 2 kişilik odalar neden istenmiyor ? İstenen bazı şartların niçin konulduğu anlaşılmıyor ?

Yıllardır kalitesini bozmadan Sivas’ta öğrencinin gerçekten evi olan bir çok yurt,pansiyon veya apartta var ve bu yönetmelikteki maddeler onlarında küçük kusurlarında dolayı kapanmasına yol açabilir mi? Sivas’ta öğrenciler önümüzdeki dönemde fahiş fiyatlarla evler mi kiralayacak ?  Bu durum öğrencisinin mağdur olmasına yol açar mı bunu zaman gösterecek ?

Türkiye başta olmak üzere  bütün yurt pansiyon ve apartlar Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı olacak ve yeni ruhsatlarını orada alacaklar. Öğrencilerin tek yapması gereken şey konaklayacağı yere ait ruhsata bakmak olacak

Özel öğrenci yurtlarının iş yeri açma ve çalışma ruhsatları, 26 Ağustos 2017 tarihine kadar başkaca bir işleme gerek kalmaksızın Bakanlıkça düzenlenecek, ancak her halükarda bu kurumların umuma açık yerlerle ilgili şartlar hariç olmak üzere binalarını 1 Ağustos 2019‘a kadar yönetmelikte belirlenen şartlara uygun hale getirmeleri gerekecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ